نمایش
1
-
9
از 9 محصولات

مونوپاد


منوپاد يک پايه نگه‌دارنده براي موبايل است که شما به‌سادگي گوشي خود را درون آن قرار داده و طول آن را افزايش مي‌دهيد تا دوربين گوشي از شما فاصله بيشتري بگيرد و بتوانيد کادر بزرگ‌تري را در تصوير  به ثبت برسانيد، يا از زاويه بالا يا پايين‌تر از خود يا جمعي از دوستان خود عکس بگيريد. بيشتر مونوپادهاي موجود در بازار با يک کنترل طراحي و ساخته مي‌شوند به اين دليل که وقتي دوربين از شما فاصله دارد بتوانيد به‌راحتي عکاسي کنيد.

مجله تايمز آمريکا منو پاد يا سلفي استيک را به‌عنوان يکي از بيست و پنج اختراع برتر سال معرفي کرد، هرچند که منو پاد مدتي بود که طراحي و توليدشده بود. آمارهايي که اخيراً در مورداستفاده از اين محصول صورت گرفته‌شده نشان مي‌دهد که يک‌چهارم مردم آمريکا عکس‌هاي خود را با استفاده از منو پاد گرفته و در رسانه‌هاي اجتماعي مختلف به ثبت رسانده‌اند، حتي در اين ميان افراد سرشناسي مثل باراک اوباما رئيس‌جمهور وقت آمريکا، کوين هارت بازيگر آمريکايي و... ديده مي‌شوند.

Kevin Hart

با چنين رشدي که استفاده از منو پاد در چند سال اخير بين مردم داشته است متقابلاً انتظارمي‌رود که انتقادها و ايراداتي هم از آن اين محصول گرفته شود. چوب سلفي در بعضي از مناطق دنيا در بين مردم باديد بدي نگاه مي‌شود و بيشتر اوقات به اين دليل که خودبيني و خودپرستي را در بين افراد مي‌پراکند موردانتقاد قرار مي‌گيرد. در بعضي از مکان‌ها از جمله نمايشگاه‌ها و فستيوال‌هاي عمومي استفاده از چوب سلفي به‌عنوان ابزاري براي عکاسي ممنوع اعلام‌شده است.

No selfie Stick Sign

همچنين سايت ياهو يک ليست روز افزان از مکان‌هايي که چوب‌سلفي را ممنوع کرده‌اند در اختيار کاربران قرار داده است مثل شهربازي بزرگ و معروف والت ديزني يا شهر ممنوعه معروف و تاريخي در چين يا کلوزيوم معروف درروم. و ياهو از افراد مي‌خواهد اگر مکاني را مي‌شناسند که استفاده از چوب سلفي در آن‌ها ممنوع شده است آن را براي آگاهي بقيه افراد به ليست اضافه کند.

Disney ban sighn

انواع مختلف چ

با يک جستجوي سريع در اينترنت با هزاران نوع مختلف از چوب سلفي مواجه خواهيم شد، چه کسي فکر مي‌کرد که به اين اندازه مدل‌هاي مختلف براي يک ميله تا شونده تعبيه شود؟ دليل آن اين نيست که فقط چوب سلفي محصول پرطرفدار و پرفروشي است بلکه به اين دليل است که چوب‌هاي سلفي زيادي باقابليت‌هاي بسيار متنوع و جديدي ساخته مي‌شود و تعداد زيادي انتخاب در اختيار همه قرار مي‌گيرد.

different kinds of selfie sticks

در ادامه پنج مورد از خصوصياتي که در خريد مونوپاد بايد به آن توجه داشت را موردبحث قرار مي‌دهيم.

سازگاري و قابليت‌هاي پايه نگه‌دارنده

اکثر پايه‌هايي که روي چوب سلفي‌ها طراحي مي‌شوند داراي  فک قابل تنظيمي هستند که گوشي را محکم سر جاي خود نگه‌دارند. اين پايه نگه‌دارنده يا از نوع گيره کائوچويي است يا به شکل بست پرانتزي است که محکم گوشي شمارا از دو طرف مي‌فشارد و آن را نگه مي‌دارد. حتماً در موقع خريد به کاتالوگ منو پاد نگاهي بي اندازيد تا مطمئن شويد که اين مدل با نوع، اندازه و وزن گوشي شما سازگاري داشته باشد.

mono pod clip

نکته مهم ديگر در مورد گيره سر منو پاد اين است که  سري منو پاد قابليت چرخش به اطراف را دارد يا خير، زيرا قابليت چرخش ??? درجه در اکثريت منو پادهاي خوب ديده مي‌شود و اين قابليت به شما اجازه مي‌دهد که حالت‌هاي مختلفي از عکس‌هاي سلفي  را بتوانيد به ثبت برسانيد. حتي بعضي از چوب سلفي‌ها قابليت نصب دوربين‌هاي کوچک مثل دوربين‌هاي معروف Go Pro را نيز دارند.

Go Pro mount

اندازه در حالت جمع و حالت باز

منوپادها مي‌بايست به‌راحتي قابل‌حمل باشند پس حتماً مي‌بايست به‌اندازه آن در دو حالت بسته و باز توجه کرد و به‌احتمال بسيار زياد همه يک مونوپاد کوچک و جمع‌وجور مي‌خواهند. بيشتر منوپادهاي موجود در بازار در حالت بسته 20 سانتي‌متر طول دارند، البته مدل‌هاي کم‌جاتري هم وجود دارند که طول کمتري در حالت بسته دارند و به‌راحتي مي‌توان آن‌ها را در کوله‌پشتي و کيف يا جيب جا داد و هميشه به همراه داشت.

closed mono pod

قسمتي که ما توصيه مي‌کنيم که به روي آن بايد بيشتر دقت کرد طول آن در حالت باز است به اين دليل که اگر چوب سلفي به‌اندازه کافي از شما فاصله نگيرد که يک کادر خوب در دوربين داشته باشيد کاملاً بلااستفاده خواهد بود و چيزي جز يک ميله بدردنخور نيست، پس اندازه‌اي که نياز داريد را براي کادربندي مناسب به‌دست آوريد و براي خود محاسبه کنيد و در موقع انتخاب مدنظر قرار دهيد. ما به شما پيشنهاد مي‌کنيم که منو پادي با حداکثر اندازه بالاي ?? سانتي‌متر و ترجيحاً تا ??? سانتي‌متر انتخاب کنيد.

Extended mono pod

کيفيت ساخت

شايد گفتن اين توصيه تکراري باشد اما مهم‌ترين نکته در خريد اين محصول است. پس به اين نکته توجه داشته باشيد که جنس ساخت بدنه خوب و مقاوم باشد زيرا احتمالاً نمي‌خواهيد وقتي به روي تخت خود دراز کشيده‌ايد و با گوشي و منو پاد در حال گرفتن عکس سلفي از خود هستيد، ناگهان 10 دقيقه بعد با سرگيجه و يک چشم ورم‌کرده و گوشي ترک‌خورده بهوش بياييد!

گذشته از اينکه بايد به مقاوم بودن منو پاد انتخابي دقت داشته باشيم به وزن آن‌هم مي‌بايست توجه کرد. همچنين مي‌بايست دستگيره مناسبي براي آن طراحي‌شده باشد که به‌اندازه کافي راحت در دست قرار بگيرد و مثل يک آهن سر نباشد و از دست ليز نخورد همين‌طور در رنگ‌هاي متنوع و زيبا موجود باشد و  بارنگ دستگاه شما  بتواند مچ شود. اين‌ها جزئيات کوچکي هستند اما از اهميت بالايي دارند.

mono pod bulit

دکمه‌هاي کنترل دوربين و ريموت

بيشتر افراد نمي‌دانند که منو پاد چيزي بيشتر از يک ميله که به گوشي وصل مي‌شود است، بلکه آن به کنترل از راه دور نيز هست. تقريباً تمامي مدل‌ها با دکمه‌هايي به روي دسته آن‌ها براي کنترل راحت‌تر دوربين طراحي‌شده‌اند که شما با فشردن دکمه تنظيم‌شده مي‌توانيد عکس بگيريد يا شروع به فيلم‌برداري کنيد يا زوم دوربين را کم‌وزياد کنيد. اما براي اينکه دستگاه شما اين دکمه‌ها را بشناسد و با آن‌ها کار کند مي‌بايست منو پاد به دستگاه متصل شود.

Handel Button

به‌طورکلي 2 راه براي وصل شدن منو پاد به دستگاه شما وجود دارد: بلوتوث و جک 3.5 ميلي‌متريمتري (همان جک 3.5 ميلي‌متري هدفون گوشي). از طريق اتصال بلوتوثي شما تنها کافيت دکمه‌اي که به روي کنترل منو پاد براي شناخته شدن توسط دستگاه موبايل است را بزنيد و از تنظيمات بلوتوث گوشي به منو پاد وصل شويد و بعد گوشي را به گيره منو پاد وصل کنيد و شروع به‌عکس برداري و فيلم‌برداري کنيد.

اتصال از طريق بلوتوث نوع پيشرفته‌تري از حالت کابلي است اما نياز به باتري و شارژ دارد. منوپادهايي که باقابليت اتصال بلوتوثي ساخته مي‌شوند معمولاً يک درگاه micro USB براي شارژ شدن ريموت کنترل دارند و کابل ميکرو يواس‌بي مخصوص شارژ اصولاً بايد همراه محصول ارائه شود. پس مي‌توان نتيجه گرفت شارژ براي منو پادهاي بلوتوثي مي‌تواند يک دردسر حساب شود زيرا معمولاً باتري‌هاي تعبيه‌شده بروي آن‌ها شارژ زيادي در خود نگه نمي‌دارند.

باقابليت اتصال کابلي شما به‌سادگي کابل کوچکي که از گيره منو پاد بيرون آمده است را به جک هدفون گوشي وصل مي‌کنيد و ديگر نيازي به شناساندن بلوتوثي و شارژ کردن باتري ريموت وجود ندارد، به اين خاطر که همه‌چيز به‌سرعت وصل و آماده کار مي‌شود و تنها کافيست که از دکمه‌ها براي گرفتن عکس‌ها و ويديوها استفاده کنيد.

تنها نقطه‌ضعف اتصال از طريق کابل به جک 3.5 ميلي‌متري اين است که گوشي شما وقتي به جک هدفون متصل هستيد نمي‌تواند صدا هم ضبط کند (البته درگوشي‌هاي اندرويدي مي‌توانيد در تنظيمات اين مشکل را برطرف کنيد). اگر از آيفون استفاده مي‌کنيد و مي‌خواهيد صدا هم در ويديو داشته باشد مي‌بايست يا شروع به ضبط کرده بعد گوشي را به منوپاد وصل کنيد، يا کابل را متصل نکنيد و از کنترل‌ها استفاده نکنيد.